Logo Grantów Norweskich
Logo projektu
flaga i godło Polski

Warsztaty dotyczące działania polowych laboratoriów biologicznych zgodnie z standardami WHO

W dniach 20 – 21 czerwca 2023 r. w Istambule w Turcji odbyły się warsztaty zorganizowane przez Regionalne Biuro WHO w ramach inicjatywy dotyczącej stworzenia światowego standardu dotyczącego działania Mobilnych Laboratoriów Szybkiego Reagowania (Rapid Response Mobile Laboratories). W warsztatach na zaproszenie organizatorów udział wziął ppłk Łukasz Krzowski, Kierownik Pracowni Zagrożeń Biologicznych Centrum Inżynierii Biomedycznej Instytutu Optoelektroniki WAT. Udział w warsztatach powiązany jest z realizacją pakietu pracy WP5 projektu „Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE – koordynacja i standaryzacja”, który dotyczy opracowania i wdrożenia nowych metod detekcji czynników biologicznych.

Warsztaty zostały przygotowane jako cześć ewaluacji ww. standardów, w którym udział wzięło 8 laboratoriów oraz 4 kryzysowych zespołów medycznych. Bieżące ćwiczenia odbyły się w ramach programu Health Emergencies Program (WHE) nadzorowanego przez Biuro Regionalne WHO a, kierowane przez europejskie instytucje partnerskie Global Outbreak Alert and Response Network (GOARN). Ćwiczenia odbyły się w celu rozwoju i integracji mobilnych laboratoriów szybkiego reagowania (RRML) w składzie istniejących struktur gotowości i reagowania oraz do standaryzacji operacji RRML w terenie.
Celem tego ćwiczenia było:
• Testowanie Minimalnych Standardów Operacyjnych Mobilnych Laboratoriów Szybkiego Reagowania.
• Testowanie interoperacyjności pomiędzy kryzysowymi zespołami medycznymi Emergency Medical Teams (EMT) oraz Mobilnymi Laboratoriami Szybkiego Reagowania (RRML).
• Rozwój sieci Mobilnych Laboratoriów Szybkiego Reagowania.
Scenariusz ćwiczeń przewidywał reagowanie sieci laboratoriów GOARN na epidemie grypy H5N8 zlokalizowanej w państwie Globalland. Jednocześnie państwo zostało dotknięte klęską suszy co w znaczny sposób utrudniało pomoc. Choroba rozwijała się niezwykle dynamicznie. W wyniku wysokiego poziomu zachorowań, władze państwa wystąpiły do WHO z prośbą o pomoc w opanowaniu epidemii. WHO wysłało współpracujące w ramach sieci GOARN Mobilne Laboratoria Szybkiego Reagowania (RRML) oraz Kryzysowe Zespoły Medyczne (EMT). Zespoły po przybyciu na miejsce działania rozpoczęły realizację działalności diagnostycznej oraz pomocy medycznej wspierającej ograniczanie rozprzestrzeniania się epidemii.

Tekst i zdjęcia
Instytut Optoelektroniki WAT

GALERIA

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej