IV Konferencja Naukowa Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania
W dniach 30 listopada - 2 grudnia 2021 r. przedstawiciele Instytutu Optoelektroniki WAT, ABW oraz SGSP wzięli udział w konferencji IV Konferencji Naukowej Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, która odbyła się w Warlitach Wielkich. Konferencja poświęcona była problematyce ochrony przed skażeniami oraz zarządzania kryzysowego. Celem Konferencji była wymiana i poszerzenie wiedzy dotyczącej działań podejmowanych w zakresie ochrony przed skażeniami oraz szeroko pojęta ochrona ludności i bezpieczeństwo publiczne w aspekcie działań terrorystycznych. Program konferencji obejmował następujące zagadnienia:
• Współczesne zagrożenia naturalne i cywilizacyjne.
• Rola i misja Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania w systemie Zarządzania Kryzysowego RP.
• Proliferacja broni masowego rażenia w aspekcie zagrożenia bezpieczeństwa państwa atakami terrorystycznymi.
• Aktualny stan realizacji zadań w zakresie funkcjonowania KSWSiA, wynikający z zapisów zawartych w aktach prawnych.
• Wykorzystanie nowych technik i technologii rozpoznania, identyfikacji i monitorowania zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiacyjnych w Krajowym Systemie Wykrywania Skażeń i Alarmowania.
• Narzędzia teleinformatyczne wspomagające proces prognozowania i wymiany informacji o skażeniach promieniotwórczych, chemicznych i biologicznych.
Udział w konferencji wzięli przedstawicieli instytucji, którzy na co dzień zajmują się problematyką związaną z przeciwdziałaniem skutkom skażeń powstałych zarówno naturalnie jak i wywołanych w aktach terroru. Konferencja wpisuje się tematycznie w zakres działań projektu „Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE - koordynacja i standaryzacja” („Strengthening CBRNE safety and security – Coordination and Standardization”), o którym w swojej prezentacji opowiedział ppłk Bartłomiej Jankiewicz.
Tekst
Instytut Optoelektroniki WAT