Warsztaty pt. „Postępowanie medyczne z pacjentem podejrzanym o zachorowanie na chorobę wysoce zakaźną szczególnie niebezpieczną”
W dniach 28-29 stycznia 2022 roku w Zakładzie Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej (ZMKiPD) CMUJ odbyły się warsztaty, realizowane w ramach projektu „Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE – koordynacja i standaryzacja” („Strengthening CBRNE safety and security – Coordination and Standardization”), finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, mające na celu doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratunkowych w zdarzeniach CBRNE. Tematem warsztatów było „Postępowanie medyczne z pacjentem podejrzanym o zachorowanie na chorobę wysoce zakaźną szczególnie niebezpieczną”.
W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 z Krakowa. Podczas warsztatów zasymulowano realizację procedur od momentu wezwania i przybycia służb medycznych na miejsce zdarzenia, poprzez transport pacjenta w komorze izolacyjno-transportowej i dekontaminację wewnątrzszpitalną, a na postępowaniu definitywnym w izolatorze zakaźnym (BSL-3) kończąc.
Wszystkie procedury przeprowadzone zostały w odpowiednio dobranych do poziomu zagrożenia środkach ochrony indywidualnej (ŚOI).
Warsztaty stanowiły element przygotowań do realizacji cyklu szkoleń specjalistycznych zaplanowanych do realizacji przez Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w latach 2022-2023.
Tekst i zdjęcia
Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński
źródło