II Sympozjum „Przeciwdziałanie zagrożeniom CBRNE”
Poprawienie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli poprzez zapobieganie oraz zwalczanie zagrożeń w obszarze CBRNE, czyli czynników chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i materiałów wybuchowych, to główne cele sympozjum zorganizowanego przez Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Druga edycja sympozjum „Przeciwdziałanie zagrożeniom CBRNE” odbyła się w dniach 4–6 października 2023 r. w Rumi. „Przedsięwzięcie stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie polskich służb i instytucji w zakresie ustandaryzowana procedur, umożliwiających podjęcie właściwych działań zarówno w sytuacji zagrożenia, jak i kryzysu wynikającego z użycia czynników CBRNE” – wyjaśnia ppłk dr inż. Bartłomiej Jankiewicz z Instytutu Optoelektroniki WAT, odpowiedzialny za organizację konferencji.
Sympozjum zostało zorganizowane w ramach projektu „Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE – koordynacja i standaryzacja”, nadzorowanego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowania 2014–2021. Oprócz ABW w projekcie biorą udział: Wojskowa Akademia Techniczna (Instytut Optoelektroniki, Wydział Nowych Technologii i Chemii oraz Wydział Cybernetyki), Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk, Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Agencja Atomistyki, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Akademia Pożarnicza, Uniwersytet Łódzki (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska), Uniwersytet Jagielloński (Collegium Medicum), Norwegian Directorate for Civil Protection oraz Norwegian Defence Research Establishment.
Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z genezą, celami i zadaniami projektu oraz rozwiązaniami systemowymi w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom CBRNE, z obszaru CBRNEMed oraz biodetekcji, treningu i szkolenia, kryminalistyki CBRNE oraz rozwiązań technologicznych w zakresie ochrony i obrony przed zagrożeniami CBRNE.
Tegoroczne wydarzenie miało charakter międzynarodowy. Uczestniczyło w nim szesnastu gości zagranicznych oraz ponad osiemdziesięciu przedstawicieli partnerów projektów, służb oraz instytucji zaangażowanych w działania w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom z użyciem czynników CBRNE. Wśród zagranicznych gości znaleźli się prelegenci m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Holandii, Belgii i Niemiec, a także byli przedstawiciele Komitetu Czerwonego Krzyża i Joint Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Defence Centre of Excellence – organu wojskowego NATO.
Tekst:
Paulina Arciszewska-Siek
Zdjęcia:
Instytut Optoelektroniki WAT